Logo Łaskarzew

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14053
W sumie: 154731

News

"Jesteśmy Łaskarzewiakami w wolnym Łaskarzewie"- relacja z uroczystości obchodów 74 rocznicy Obrony i Spalenia Miasta Łaskarzew

26.09.2018

"Dzięki Wam jesteśmy Polakami w wolnej Polsce, jesteśmy Łaskarzewiakami w wolnym Łaskarzewie"

Tymi słowami zwróciła się do kombatantów Burmistrz Miasta Łaskarzew- Lidia Sopel- Sereja w 74 rocznicę Obrony i Spalenia Miasta Łaskarzew, dziękując im za ich bohaterską postawę w czasie II wojny światowej.

We wtorek 17 września Łaskarzewianie uczcili pamięć poległych w walkach obronnych naszego miasta w dniach 15- 17 września 1939 roku.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta eucharystia w intencji Ojczyzny i narodu polskiego pod przewodnictwem ks proboszcza Edmunda Szarka. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta oraz Chór parafialny. Po zakończeniu mszy św. głos zabrała burmistrz, która przypomniała zebranym, jak ważną rocznicę przeżywamy.  Burmistrz zacytowała również słowa wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II: " Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych, podcina korzenie własnego istnienia.Głos zabrał również Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak. Podkreślał on rolę krzewienia postaw patriotycznych wśród młodzieży. Zwrócił również uwagę na utożsamianie się z krajem i jego historią.

Następnie głos oddano dzieciom i młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 w Łaskarzewie. Zaprezentowali oni wzruszający program słowno-muzyczny, w którym podkreślali dumę z bycia Polakiem oraz miłość do symboli narodowych.

Po spektaklu wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik poświęcony dowódcy obrony Łaskarzewa ppor. Tomaszowi Jabłkowskiemu. Orkiestra deta odegrała hymn narodowy, a głos zabrał  Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski:

"17 września to symboliczny dzień dla Polski, ale również symboliczny dzień dla Łaskarzewa. To w tym dniu Łaskarzew praktycznie przestał istnieć, ale to nie oznacza, że został uniecestwiony. Wręcz przeciwnie. Społeczeństwo z większą siłą podeszło do odbudowy, do sprawy patriotyzmu, do sprawy pamięci."

Pod pomnikiem złożono symboliczne wiązanki kwiatów a kombatanci zapalili znicze. Wartę honorową pełnili harcerze oraz członkowie Stowarzyszenia  Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 39".

Burmistrz Zaprasza

<p>Burmistrz Miasta Łaskarzew</p><p>mgr Anna Laskowska</p>

Burmistrz Miasta Łaskarzew

mgr Anna Laskowska

przyjmuje interesantów

we wtorki i czwartki

w godzinach od 10.00 do 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.