Logo Łaskarzew

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1930
W sumie: 49208

News

Relikwie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki są już w Łaskarzewie!

26.09.2018

Wydarzenia z 14 września 2013 roku pozostaną w pamięci łaskarzewskich parafian na długo. W sobotę odbył się odpust Podwyższenia Krzyża Świetego. W tym roku podbnie, jak w roku poprzednim uroczystości odpustowe były związane z osobą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko.

Święto rozpoczęła pielgrzymka z Krzyżem pątniczym Bł. ks. Jerzego Popiełuszki z kościoła parafialnego do wsi Kacprówek. Tam nastapiło uroczyste przywiatanie relikwi Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i pielgrzymka ruszyła z powrotem do Łaskarzewa. Z minuty na minutę ilość uczestników zwiększała się, bo dołączały kolejne grupy parafian. Przy stacji kolejowej w Łaskarzewie dołączyli do pielgrzymów przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta i Gminy Łaskarzew, szkół, harcerze i orkiestra dęta. Każdy z uczestników pielgrzymki mógł przez chwilę nieść relikwie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. 

O godzinie 11.45 po dotarciu pielgrzymki z relikwiami do kościła parafialnego nastąpiła dalsza część uroczystości. Starosta Garwoliński- Marek Chciałowski wraz z dziećmi klas II okolicznych szkół podstawowych dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej Bohaterom Powstania Styczniowego 1863r. Tablicę poświęcił ks. prałat Tadeusz Bożełko. Pod tablicą złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów. Głos zabrała Burmistrz Miasta Łaskarzew- Lidia Sopel- Sereja, która podkreśliła, że "(...)w kościele będą spoczywały relikwie ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłana i Polaka, który złożył ofiarę ze swojego życia za Wiarę i Ojczyznę, broniąc najwyższych wartości: wolności i godności człowieka. To znak dla nas młodych, że są wartości, o które warto i trzeba walczyć. Wartości, za które nie ma najwyższej ceny. Trzeba zapłcić każdą- nawet jesli to życie..."

Starosta Marek Chciałowski podziękował ks. Edmundowi Szarkowi za inicjatywę uczczenia rocznicy Powstania Styczniowego. 

 Nastepnie relikwie bł. ks. Jerzego zostały wniesione do kościoła przez brata księdza- Józefa Popiełuszko. Ksiądz prałat Tadueusz Bożełko odczytał po łacinie dekret o przekazaniu relikwi parafii Łaskarzew. Ksiądz Edmund Szarek odebrał z rąk rodziny ks. Jerzego relikwie i umieścił je w feretronie przedstawiającym fasadę łaskarzewskiego kościoła. Feretron został wykonany przez p. Gładysza z Kacprówka. Przy relikwiach wartę honorową wystawili strażacy z OSP Miasta i Gminy Łaskarzew.Wszyscy zebrani wzięli udział w sumie odpustowej pod przewodnictwem ks. T. Bożełko. Homilię wygłosił ks. Sławomir Żarski, który przypomniał wszystkim sylwetkę kapłana - męczennika. Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna.        Po zakończeniu mszy wszyscy udali się na wspólną agapę.

W czasie uroczystości można było obejrzeć wystawę " Ks. Jerzy Popiełuszko w naszej pamięci"- pana R. Walczaka oraz zdjęcia tematyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Histroryczne Ziemii Łaskarzewskiej.

Burmistrz Zaprasza

<p>Burmistrz Miasta Łaskarzew</p><p>mgr Anna Laskowska</p>

Burmistrz Miasta Łaskarzew

mgr Anna Laskowska

przyjmuje interesantów

we wtorki i czwartki

w godzinach od 10.00 do 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.