Logo Łaskarzew

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1930
W sumie: 49208

News

Spotkanie Noworoczne 2019

29.01.2019

 
 
 

W dniu 22 stycznia 2019 roku w Urzędzie Miasta w Łaskarzewie odbyło się spotkanie noworoczne. Na spotkaniu gościli: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Trzaskowski, kierownik delegatury wojewódzkiej w Siedlcach Anna Kaszuba, włodarze okolicznych miast i gmin, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, radni Rady Miasta Łaskarzew oraz pracownicy Urzędu Miasta. Tematem przewodnim spotkania były pierwsze wybory samorządowe na terenie Łaskarzewa i okolicznych gmin, które odbyły się w styczniu 1919 roku, czyli aż 100 lat temu. Były to również pierwsze wybory samorządowe w Polsce po odzyskaniu przez nią niepodległości.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez gospodarza spotkania- Panią Burmistrz Annę Laskowską, po czym Pan Marek Ziędalski, historyk oraz członek Zarządu Powiatu Garwolin, wygłosił referat na temat pierwszych wyborów samorządowych na ziemi garwolińskiej. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję do zapoznania się ze sposobem organizacji, przebiegiem oraz okolicznościami towarzyszącymi pierwszym wyborom samorządowym.

Następnie głos zabrał Pan Dariusz Sadkowski, który w trakcie swojej wypowiedzi przybliżył obecnym gościom postaci Edwarda Jarosińskiego i Wincentego Brzostowskiego. Obie przedstawione postaci bardzo zasłużyły się samorządowi w czasach bliskich pierwszym wyborom. Warto tez wiedzieć, że to Pan Dariusz doszukał się informacji na temat pierwszych wyborów samorządowych w archiwalnym wydaniu Tygodnika Informacyjnego.

Z informacji przekazanych przez Pana Marka Ziędalskiego oraz Pana Dariusza Sadkowskiego wszyscy obecni na spotkaniu mogli dowiedzieć się, że pierwsze wybory na terenie gminy Łaskarzew odbyły się 8 stycznia 1919 roku. Pierwsze głosowanie nie przebiegało w spokojniej atmosferze, chociażby ze względu na konflikt między mieszkańcami miasta i gminy. Wybrano wójta – Antoniego Lewińskiego, oraz jego zastępcę – Wincentego Brzostowskiego. Nie doszło jednak do wyboru Rady Gminy – radę tę wybrano dopiero jesienią 1919 roku.

Zaraz po części historycznej forma zorganizowanego spotkania stała się mniej oficjalna. Spotkanie uświetniła występem wokalnym Kamila Figielska, uczennica Zespołu Szkół nr 1. Następnie zgromadzeni otrzymali zdobione metodą decoupage drewniane kopyta szewskie. Głos tego popołudnia zabrali również: poseł Grzegorz Woźniak, starosta Mirosław Walicki oraz Przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Trzaskowski. Podczas spotkania Pan Poseł Grzegorz Woźniak otrzymał nagrodę „za bardzo duży wkład pracy w rozwój kultury fizycznej, pomocy charytatywnej i społecznej na terenie miasta i gminy Łaskarzew” przekazany przez przedstawiciela klubu ŁKS Promnik, przewodniczącego Rady Miasta Łaskarzew Pana Leszka Bożka.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, w trakcie którego wszyscy zgromadzeni mieli okazję do rozmów. Całość spotkania przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.

Burmistrz Zaprasza

<p>Burmistrz Miasta Łaskarzew</p><p>mgr Anna Laskowska</p>

Burmistrz Miasta Łaskarzew

mgr Anna Laskowska

przyjmuje interesantów

we wtorki i czwartki

w godzinach od 10.00 do 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.