Logo Łaskarzew

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2307
W sumie: 11274

News

News zdjęcie id 293

Przekazano Łaskarzewską Torę – wierny fragment z 600 letniej Historii Miasta

25.02.2019

Uroczystość, której gospodarzem była Pani Burmistrz Anna Laskowska, uświetnili zaproszeni goście: Pani Anna Kaszuba - kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Pan Waldemar Trzaskowski - Przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego, Pan Marian Janisiewicz - Wójt Gminy Łaskarzew, Pan Tomasz Kwiatkowski - Wójt Gminy Maciejowice, Pan Zbigniew Węgrzynek - Prezes Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturowego Oddział w Garwolinie, Pan Leszek Bożek - Przewodniczący Rady Miasta Łaskarzew, Pani Aldona Pacek - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Łaskarzew, Pan Piotr Korycki - prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaskarzewie oraz ks. Mariusz Szyszko. Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń: Pani Hanna Trzaskowska i Pan Marian Żabczyński - przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Pani Janina Dąbrówka - prezes Stowarzyszenia Koło Gospodyń "Serbianki", Pani Bożena Sobieska – przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Łaskarzewie, Pani Monika Walenda - kierownik Domu Pracy Twórczej "Bajka", dyrektorzy placówek oświatowych oraz Pani Elżbieta Paśnicka - kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaskarzewie.  Nie sposób nie wspomnieć o przedstawicielach Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie w składzie: Pan Witold Dąbrowski, Pani Joanna Zętar oraz Pani Wioletta Wejman, którzy w imieniu instytucji przejmowali cenny depozyt.

Na uroczystości gościły osoby z rodzin odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata: Pani Ewa Józwicka oraz Państwo Izabela i Krzysztof Kaczorowscy. Były obecne także osoby związane z historią Łaskarzewa, znalezionej Tory i ogólnie związanych z historią, m. in.: Pan Dariusz Sadkowski, Pan Michał Bożek, Pani Natalia Kędziora oraz Pan Zbigniew Szumilas.

Pani Burmistrz rozpoczęła spotkanie uroczystym powitaniem przybyłych gości oraz krótkim wprowadzeniem do całości uroczystości. Następnie głos zabrał Pan Sekretarz Miasta Łaskarzew, który w trakcie swojej wypowiedzi podziękował anonimowym odkrywcom Tory za zaufanie, zabezpieczenie i przekazanie znaleziska Ośrodkowi Brama Grodzka.

Po krótkim wstępie Pan Witold Dąbrowski wraz z Panią Joanną Zętar i Panią Wiolettą Wejman opowiedzieli o tym, czym zajmuje się Ośrodek, jak on powstawał, jakie działania są prowadzone w Ośrodku oraz dlaczego nasze łaskarzewskie znalezisko powinno trafić do Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". W trakcie tych wypowiedzi goście mieli okazję poznać słowa przewodnie towarzyszące Ośrodkowi : pamięć, miejsce i obecność, Była to również świetna okazja do zapoznania się z programem „Historia Mówiona”, polegającego na publikowaniu biografii i wspomnień osób od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

Następnie wszyscy zgromadzeni obejrzeli film "Moja Ameryka" - film o Zygmuncie Warszawerze, polskim Żydzie cudem ocalałym z zagłady, który był bardzo mocno związany z miastem i gminą Łaskarzew. Film ten skłonił wszystkich zgromadzonych do głębokich przemyśleń.

Po projekcji filmowej głos zabrała Pani Natalia Kędziora - naoczny świadek zamordowania rodziny Proczków. Historia opowiedziana przez Panią Natalię przedstawiała dokładnie całą "egzekucję" dokonaną na rodzinie Proczków, dla zgromadzonych gości były to bardzo poruszające fakty. Po tej historii Państwo Kaczorowscy opowiedzieli o wręczeniu medalu "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", a Pani Izabela Kaczorowska przedstawiła historię związaną z procedurą wręczenia medalu oraz z uratowaną kobietą.

Po wystąpieniach zaproszono zgromadzonych gości na poczęstunek, którego elementy  przygotowały panie i panowie z klubu Senior +. W trakcie poczęstunku odbywała się również debata, w której każdy mógł się wypowiedzieć odnośnie historii związanych z Łaskarzewem.

Za zdjęcia z uroczystości dziękujemy Panu Erykowi Laskowskiemu oraz Panu Jarosławowi Staszczukowi - przedstawicielom lokalnych mediów, którzy również relacjonowali wydarzenie.

Burmistrz Zaprasza

<p>Burmistrz Miasta Łaskarzew</p><p>mgr Anna Laskowska</p>

Burmistrz Miasta Łaskarzew

mgr Anna Laskowska

przyjmuje interesantów

we wtorki i czwartki

w godzinach od 10.00 do 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.