Logo Łaskarzew

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10698
W sumie: 61192

News

News zdjęcie id 606

Kwarantanna, izolacja – kiedy (NIE) dzwonić do lekarza rodzinnego

13.11.2020

Personel SPZOZ w Łaskarzewie wyjaśnia:

Znaczna część telefonów do przychodni jest spowodowana niewiedzą pacjentów, odnośnie rozgraniczenia kompetencji sanepidu i lekarza rodzinnego. Jest to zrozumiałe ponieważ często w mediach brak jest dostatecznej informacji na ten temat, jak również częste zmiany organizacyjno-administracyjne które zmieniały się z tygodnia na tydzień.

Aby przekaz był jasny należy wyjaśnić że izolacji podlegają osoby chore, izolacja jest nakładana na  pacjenta z dodatnim wynikiem w kierunku zakażenia koronawirusa, a kwarantanna jest nakładana na osoby u których potencjalnie może rozwinąć się zakażenia np. osoby które miały kontakt z osobą chorą, zakażoną która nie ma objawów ale istniej ryzyko rozwinięcia się u niej choroby zakaźnej w najbliższych dniach, tygodniach.

Osoby objęte kwarantanną lub izolacją nie muszą otrzymywać od lekarza rodzinnego zwolnienia lekarskiego – ponieważ objęcie kwarantanną lub izolacją jest traktowane przez pracodawcę jak usprawiedliwienie nieobecności w pracy.

Do lekarza rodzinnego powinny zgłaszać się osoby chore, szczególnie z objawami, lekarz rodzinny nie zajmuje się koordynacją kwarantanny, informacjami o terminach kwarantanny, kto ma być nią objęty.

Lekarz rodzinny nie ma możliwości skracania kwarantanny lub jej zdjęcia z osób nią objętych.

Izolację przedłuża lekarz rodzinny lub może ją skrócić.

Lekarz rodzinny nie kieruje na drugi test kontrolny – często pracodawcy, oraz sami pacjenci proszą pracownika o zgłoszenie się do lekarza rodzinnego celem otrzymania skierowania na drugi test „kontrolny” - czego nie może zrobić lekarz rodzinny. W poradni lekarza rodzinnego wystawiamy tylko 1 skierowanie na testy, chyba że wynik jest niejednoznaczny wtedy wystawiamy skierowanie na powtórny test.

Burmistrz Zaprasza

<p>Burmistrz Miasta Łaskarzew</p><p>mgr Anna Laskowska</p>

Burmistrz Miasta Łaskarzew

mgr Anna Laskowska

przyjmuje interesantów

we wtorki i czwartki

w godzinach od 10.00 do 15.00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.